ANALITYK WYJAŚNIA, DLACZEGO BITCOIN HANDLUJE PRAWIE TAK SAMO JAK S&P 500

W środę Bitcoin przepychał 9,500 dolarów. W końcu krypto waluta zaczęła się zbierać po tym, jak w weekend zanurkował do 8.900 dolarów.

Wiele osób twierdziło, że BTC jest przygotowane do zlotu jeszcze wyżej. Jeden z traderów, na przykład, podzielił się wykresami, z których wynikało, że Bitcoin był na dobrej drodze, aby osiągnąć 10.500 $, a następnie 11.500 $ w miarę wzrostu dynamiki byków.

14 BTC i 95.000 Free Spins dla każdego gracza, tylko w mBitcasino’s Exotic Crypto Paradise! Zagraj teraz!
Ale S&P 500 ma inne plany na ten rodzący się rynek.

W czwartek, wiodący amerykański indeks giełdowy pogrążył się na otwartym rynku. W momencie pisania tego artykułu, indeks S&P 500 spadł o 0,7%.

Bitcoin podążył w tym samym kierunku, spadając wraz z rynkiem, jak widać na poniższym wykresie.

Bitcoin
Wykres cen Bitcoin z nakładką na kontrakty terminowe S&P 500 (ES1) z TradingView.com

Nie chodzi tylko o mniejsze ramy czasowe, którymi Bitcoin handluje z S&P 500.

Cyfrowy inwestor i zarządzający funduszami Charles Edwards podzielił się poniższym wykresem pod koniec ubiegłego miesiąca. Pokazuje on, że gdy tylko na rynku pojawiał się wysoki “poziom strachu i niepewności”, S&P 500 i Bitcoin były ze sobą powiązane na najwyższym poziomie.

DLACZEGO BITCOIN HANDLUJE W PARZE Z S&P 500

Przyczyna nagłej korelacji “tick-for-tick” była dla wielu traderów zastanawiająca. Wcześniej Bitcoin mógł mieć makro korelację z innymi rynkami, ale nie na takim poziomie, jaki widzimy dzisiaj.

Inwestor mówi, że ta korelacja jest w pewnym stopniu możliwa do wytłumaczenia. W odpowiedzi na Mohit Sorout z Bitazu Capital, który komentował absurdalność korelacji, inwestor powiedział:

“Pochodzi ona z ogólnie cienkiego rynku. Instrumenty pochodne osiągają rekordowo niskie wolumeny i generalnie nie odzyskały żadnego ze swoich otwartych interesów jako całości. Dzienny wolumen w bazie monet wynosi ~ 80 mln dolarów w większości dni, a BitMEX jest przez to przeciągany (co przeciąga inne instrumenty pochodne)”.

TO MOŻE BYĆ DOBRA RZECZ
Niektórzy postrzegają korelację jako złą rzecz, ale inna analiza korelacji przez pseudonimowego inwestora “PlanB” błaga o różnicę.

Jak wcześniej informował Bitcoinista, analityk ilościowy stwierdził, że Bitcoin ma 95% (kwadrat R) korelacji z S&P 500 i jest zintegrowany z nim. Dla niego jest to dobra rzecz, ponieważ Rezerwa Federalna nieprzerwanie wspiera akcje, a co za tym idzie, BTC:

“Tak FED próbował powstrzymać QE w listopadzie 2018 roku, wpływ na S&P i BTC był podobnie katastrofalny. FED nigdy więcej tego nie zrobi. IMO nie ma odwrotu, to QEternity”, napisał analityk w nawiązaniu do niedawnej polityki Rezerwy Federalnej.

Kierownictwo Goldman Sachs mówi jednak, że ta korelacja zmniejsza przypadek inwestycji Bitcoina.

Dwóch dyrektorów stwierdziło w rozmowie z klientem na początku tego roku, że posiadanie BTC nie ma sensu ze względu na jego nieprzewidywalne korelacje. Było to pozornie związane z faktem, że czasami Bitcoin handluje jak S&P 500, a czasami jak złoto czy srebro.